דיוקנאות

שלומית כהן, יוצרת הסדרה

שלומית כהן, יוצרת הסדרה

"דיוקנאות" היא סדרת סרטים קצרים מקורית על צעירות וצעירים ישראלים עליה עבדה היוצרת, שלומית כהן, במהלך השנים 2011-2014.
מטרת הסדרה היא להעניק למורים כלי חינוכי שיאפשר להם להביא אל הכיתה את מי שאינו נמצא בה ("הנכחה") בשל חלוקתה של מערכת החינוך הציבורית בישראל לזרמים. הסרטונים נועדו לטפח סקרנות, לעודד פלורליזם ולהילחם בדעות קדומות.
בזכות עבודת תחקיר מעמיקה וכישרון רב, נוצר פסיפס אנושי מרתק, מגוון ומרגש. בעקבות הצפייה בסרטים השונים, נחשפת החברה הישראלית על מאפייניה הסוציולוגיים המוכרים (יהודים וערבים, מרכז ופריפריה, דתיים וחילוניים, עולים וילידי הארץ, מזרחים ואשכנזים) אולם המצלמה לא עוצרת במקום הזה: כל סיפור נרקם ביד אומן כדי להאיר חלקים לא צפויים ובוודאי לא סטראוטיפיים בחיי בני הנוער המצולמים.

ה"דיוקנאות" מעוררים לחשיבה. יש בסרטונים אמירות מקוממות עבור צופים מסוימים שלאחרים ייראו מקובלות ואף מובנות מאליהן. שאלות כמו, מה אהבת בסרט? מה לא הבנת בו? מה היית רוצה לשאול את הנער/ה? מאפשרים דיונים מרתקים על ריבוי נקודות מבט וזהויות.
לאורך השנים, הסרטים נצפו במסגרת השתלמויות מורים רבות, וכמעט ולא הייתה הקרנה בה התגובות לאותו הסרטון היו מגוונות, שונות ואף מפתיעות. זוהי תמציתה של פדגוגיה ביקורתית אשר אינה מגדירה תשובה או פרשנות נכונה אחת.

תודות:
אנו מבקשים להודות לשגרירות ארה"ב בישראל ולאיחוד הקהילות היהודיות של צפון אמריקה על תמיכתם.
תודה לאנה סוכנוב וקטיה קליימן, המחלקה לגרפיקה ו-וידיאו, מטח
תודה לקרן שעיו על סרטה על מריה וחוזה (2006) שמצאנו מתאים להשתלב בסדרה.
ולסיום, תודה חמה במיוחד לכל הצעירות והצעירים שהסכימו לחלוק איתנו את סיפוריהם וחלומותיהם.